Hlavní navigace

Lenovo kupuje od IBM serverovou divizi

Sdílet

ali 23. 1. 2014

Společnost Lenovo oznámila, že se dohodla s IBM o koupi divize vyrábějící servery x86. Ohledně uvedeného obchodu se spekulovalo již dříve, průtahy patrně způsobilo jednání o ceně. IBM také oznámilo své hospodářské výsledky, ze kterých vyplynulo, že právě serverová divize je zdrojem poklesu celkového obratu. Možná tyto skutečnosti také přispěly k urychlení rozhodnutí část serverového byznysu odprodat.

Lenovo již dříve odkoupilo od IBM divizi vyrábějící stolní počítače a notebooky a stalo se tak vedoucím světovým producentem PC. Nyní za divizi serverů zaplatí 2,07 miliardy USD, zbytek dohodnuté celkové ceny 2,3 miliardy USD doplatí v akciích.

Rozšířením produktového portfolia o servery chce Lenovo zřejmě čelit rizikům snížení zájmu o osobní počítače. Nemusí se ale dostat do lehkého postavení, v případě serverů se nedá prodávat jenom železo, je třeba dosáhnout také úzké spolupráce s výrobci operačních systémů a firemních řešení, a v tom mají dosavadní konkurenční výrobci jako je HP nebo Dell náskok.

IBM (zatím) prodalo jen low-endovou část své serverové produkce a stále si ponechá třeba mainframy System Z.

Lenovo nebyl jediným zájemcem, o odkoupení serverového byznysu měli vážný zájem i Dell a Fujitsu.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Big Blue má problémy s prodejem HW, manažeři IBM si nevyplatí odměny
I když poslední čtvrtletí skončilo s 6% ziskem, omezení prodeje hardwaru způsobilo pokles obratu celých 5,5%.
→ Lenovo poprvé jedničkou i v ČR
Podle průzkumů agentury IDC je skoro každý třetí prodaný notebook právě od Lenova.

G+

Našli jste v článku chybu?