Hlavní navigace

GreenDataNet: projekt efektivnějšího provozu datových center

Sdílet

ali 20. 3. 2014

Evropská komise udělila konsorciu výrobců, uživatelů a akademiků grant ve výši 2,9 mil. EUR na vývoj nových technologií k výstavbě inteligentnějších, energeticky účinnějších datových center.  Projekt GreenDataNet realizuje elektrotechnická společnost Eaton ve spolupráci se Švýcarským federálním technologickým institutem v Lausanne (EPFL), společnostmi Nissan, ICTroom, Credit Suisse, francouzskou Komisí pro atomovou energii a alternativní energie (CEA) a Tridentskou univerzitou (UNITN).

„Záměrem projektu GreenDataNet je usnadnit projektování datových center, která dokáží najít rovnováhu mezi rostoucí poptávkou po jejich službách a udržitelnou energetickou politikou,“ uvedl Cyrille Brisson, viceprezident EMEA pro kvalitu energie společnosti Eaton.

V rámci projektu GreenDataNet se budou vyvíjet nejmodernější technologie, které umožní městským datovým centrům dosáhnout 80% využití energie z obnovitelných zdrojů a snížit průměrnou hodnotu indikátoru energetické účinnosti (Power Usage Effectiveness, PUE) ze současné průměrné úrovně 1,6-2,0 na méně než 1,3. GreenDataNet umožní monitorování spotřeby energie a její optimalizaci u IT, napájení, chlazení a baterií na třech úrovních: na úrovni jednotlivých serverů a racků, jednotlivých datových center a sítí datových center.

Pro další snížení nutnosti napájení ze sítě se projekt GreenDataNet zaměří také na integraci místních zdrojů fotovoltaické energie v kombinaci s velkokapacitním řešením na uchovávání energie, které usnadní integraci datových center do inteligentních sítí. V rámci tohoto projektu se budou zkoumat možnosti využití již použitých lithium-iontových baterií z elektromobilů.

Celé řešení bude realizováno v rámci otevřené platformy, která umožní třetím stranám poskytnout další optimalizační moduly a zajistí dlouhodobou udržitelnost projektu. K testování budou využita tři demonstrační pracoviště: datové centrum provozované společností Credit Suisse ve Švýcarsku, datové centrum CEA ve Francii, které zahrnuje velké fotovoltaické zařízení a testovací platformu inteligentní sítě, a pilotní pracoviště v Nizozemsku, které využívá holandské konsorcium zabývající se technologiemi Green IT.

Čtěte také:
→ Seznam vybuduje vlastní datové centrum
Největší technologická inovace v historii v historii firmy má přinést nejen finanční úspory ale také ekologické efekty. 
→ Stanou se big data zlatým dolem?
Trh velkých dat by měl v následujících pěti letech zažít exponenciální růst, a to jak z hlediska objemu zpracovávaných dat, tak z hlediska generovaných příjmů. Zatím má ale 85 procent firem problémy s analýzou svých dat.

G+

Našli jste v článku chybu?