Hlavní navigace

Google zavádí podporu přehrávání bezztrátových audio souborů v prohlížeči Chrome

Sdílet

Ian Paul 17. 1. 2017

Google si přichystal bonbónek pro audiofily – příští verze internetového prohlížeče Chrome s číslem 56, jejíž vydání se očekává na konci ledna, bude nativně podporovat audio soubory v bezztrátovém formátu FLAC (Free Lossless Audio Codec), což znamená, že nahrávky o vysoké kvalitě bude možné přehrávat přímo v prohlížeči.

Prohlížeč Chrome však není jediný, který přichází s nativní podporou formátu FLAC. Přesně totéž plánuje nabídnout Mozilla v prohlížeči Firefox 51, který má podle plánu vyjít okolo 24. ledna.

Aktuální podoba podpory souborů FLAC v prohlížeči Chrome není příliš robustní ani atraktivní na pohled. Pokud v Chrome zvolíte přehrávání souboru FLAC, otevře se nová záložka s velmi jednoduchým přehrávačem. Nezobrazí se přebal alba ani jiná grafika, pouze holé černé pozadí.

V operačním systému Chrome OS verze 55 na počítačích Chromebook již podpora formátu FLAC existuje. Po kliknutí na soubor FLAC v Chrome OS se spustí systémový přehrávač včetně grafiky, která k albu náleží.

Ve Windows 10 dokáže mnoho aplikací soubory FLAC přehrát díky nativní podpoře tohoto kodeku přímo v operačním systému. Oproti tomu uživatelé počítačů Mac musí spoléhat na software od jiných dodavatelů, např. VLC nebo (již brzy) Chrome. I když Chrome nenabídne kdovíjaký vizuální zážitek, podpora formátu FLAC se může na počítačích Mac hodit pro rychlé přehrání. Zatím není jasné, zda se novinka bude týkat i prohlížeče Chrome pro iOS, ale pokud ano, rozhodně bude přínosem, protože ani tento systém FLAC nativně nepodporuje.

Našli jste v článku chybu?