Hlavní navigace

Google: vyřazení osobních údajů z výsledků vyhledávání dostává reálnější obrysy

30. 5. 2014

Sdílet

Soudní rozhodnutí se týká pouze vyhledávání na základě jména osoby. Ty mohou nyní požadovat, aby taková vyhledávání nebyla ve výsledcích vyhledávání propojena s osobně citlivými údaji. Soud totiž zařadil vyhledavače do kategorie zpracovatelů osobních údajů a stanovil jim povinnost odkazy na takové informace z výsledků vyhledávání odstranit, a to i v případě, že odkazované stránky s předmětnými informacemi stále existují. Výjimkou je, že uvedené ochrany se nemohou dovolávat osoby veřejně činné, jako jsou třeba politici. Tam je totiž naopak veřejným zájmem, abychom mohli co nejvíce údajů dohledat.

Protože v zemích EU je dominantním vyhledavačem Google, bude to pravděpodobně právě on, kdo bude mít s naplnění soudního rozhodnutí nejvíce práce. I CEO firmy Larry Page připustil, že je soudním verdiktem je zaskočen. Nicméně to zřejmě bude znamenat, že se Google při své činnosti bude napříště více řídit evropským pohledem na právo a obchodní zvyklosti tak, aby se do podobné situace již nedostal.

V současnosti Google zprovoznil stránku s formulářem, pomocí něhož je možné podat žádost o odstranění odkazů z výsledků vyhledávání, které jsou irelevantní, zastaralá nebo jiným způsobem nevhodná, přičemž je potřeba žádost zdůvodnit. O novou funkci je velký zájem, hned první den provozu se podalo 12.000 žádostí. Rozpaky ale může vzbudit autorizace žadatele, která se provádí elektronickou kopií (fotografií) osobního dokumentu (řidičský nebo občanský průkaz), což je vzhledem ke snadnosti, jak takovou kopii získat (nebo zfalšovat), slabým článkem celého procesu. Doufejme, že na procesu vyřizování žádostí o odstranění údajů bude Google ještě technologicky a právně pracovat, aby se nedostal do stavu, kdy bude čelit naopak stížnostem, že některé odkazy z výsledků vyhledávání odstranil neoprávněně. Zatím je sice filosofií Googlu zásada, že na zařazení odkazů do výsledků vyhledávání není nárok, ale i to se může změnit. Nastolena totiž může být i právní otázka, zda naopak není právem osoby, aby mohla být vyhledána, když o sobě zveřejnila informace.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Překvapivé rozhodnutí Soudní dvora EU: můžete požádat Google o vymazání výsledků s odkazy na osobní údaje
Soudní výrok se samozřejmě netýká pouze Googlu, ale všech vyhledavačů. Ty jsou podle názoru evropského soudu zpracovateli osobních údajů.
→ Google varoval, že nás bude krmit reklamou i mimo internet
Reklamní gigant už poslal upozornění federálním regulačním úřadům v USA, že může šířit reklamu i v dalších zařízeních jako jsou termostaty Nest, samořízené vozy nebo chytré brýle Google Glass.

G+

Našli jste v článku chybu?