Hlavní navigace

Google údajně vyvíjí verzi Androidu pro virtuální realitu

Sdílet

Zach Miners 11. 3. 2015

Virtuální realita (VT) je považována za „příští velkou věc“, a to nejen pro počítačové hry. Npříklad Facebook hovoří o tom, jak náhlavní soupravy pro VR umožní komunikaci s přáteli, jakoby byli ve stejné místnosti.

Nový operační systém od Googlu bude distribuován zdarma, tedy se stejnou strategií, díky níž se Android stal nejoblíbenějším operačním systémem pro chytré telefony. Informace o možném termínu jeho vypuštění do reálného světa zatím drží Google pod poličkou.

Největší hráči na trhu investují do vývoje VR značné prostředky a Google nechce zůstat pozadu.  Již zmiňovaný Facebook loni koupil společnost Oculus VR, která vyrábí náhlavní soupravy, za 2 miliardy dolarů. Samsung vyvíjí platformu Gear VR, Sony má svůj Project Morpheus a Microsoft nedávno představil svůj koncept HoloLens.

Ve virtuální realitě vidí výrobci počítačů a elektroniky budoucnost, protože nabízí nový rozměr ve hrách, zábavě, komunikaci  a dalších oblastech. K masovému rozšíření má však ještě daleko a někteří uživatelé si při používání VR systémů stěžují ne nevolnosti nebo nepohodlí velké helmy s displejem na hlavě.

Google již dříve vyjádřil zájem o tzv. rozšířenou nebo obohacenou realitu (augmented reality), kde se do pohledu na reálný svět promítají doplňující informace, obrázky a další digitální obsah.  Ve svém VR operačním systému může zužitkovat zkušenosti právě z této oblasti i dalších, například projektu Tango pro 3D mapování okolí pomocí kamery v chytrém telefonu, projektu Cardboard (3D projekce pomocí chytrého telefonu) a možná i z projektu „chytrých“ brýlí Google Glass.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Cesta k rozšířené realitě
Jako extended reality (rozšířená realita) se označují systémy, jež uživatelům poskytují dodatečné informace o okolním světě – tedy takové údaje, které nejsou přístupné běžnými lidskými smysly.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.

G+

Našli jste v článku chybu?