Hlavní navigace

Google pod tlakem pákistánské vlády, která hrozí zablokováním jeho služeb

Sdílet

Alexander Lichý 12. 6. 2013

Video Nevinnost muslimů vzbudilo v muslimském světě velkou nevoli a nejsilnější protesty zazněly právě z Pákistánu. Na Google byl vytvářen tlak, aby byl snímek stažen ze serveru. To Google odmítl, pouze opatřil video komentářem, že může obsahovat pro někoho pobuřující obsah. V úvahu nepřichází ani varianta, že by Google určitý obsah zablokoval specificky pro Pákistán - samostatná pákistánská mutace YouTube totiž není k dispozici.

Situace eskalovala ve chvíli, kdy nová ministryně pro informační technologie a telekomunikace Anusha Khanová oznámila, že pokud z YouTube nezmizí „problematický" obsah, bude v Pákistánu zablokován přístup ke všem službám Googlu. To by bylo nepříjemné i pro samotné Pákistánce, kteří by museli hledat a organizovat náhradu pro využívané služby. I pro Google by to znamenal také nepříjemný výpadek, protože Pákistán je 6. nejlidnatějším státem světa.

Zatím pákistánská vláda nechala zablokovat přístup k YouTube, a to není první blokáda velkých provozovatelů internetového obsahu. V roce 2008 zde byl zablokován rovněž přístup na YouTube jako reakce na video kritizující islám. Kvůli karikaturám proroka Mohammeda byl zablokován Facebook (2008) i Twitter (2012).

Snahy o regulaci obsahu internetu nejsou nové, čtě také:
- Google v Číně přestává zvýrazňovat cenzurované pojmy
- Na konferenci WCIT se proti regulaci internetu postavilo přes 80 zemí

Zdroj: IDG News service

G+

Našli jste v článku chybu?