Hlavní navigace

Google, Facebook, Yahoo a Microsoft zveřejnily počty požadavků na sledování svých uživatelů

4. 2. 2014

Sdílet

Podle nové praxe mohou nyní technologické firmy poskytnout s půlročním zpožděním počty požadavků na vydání dat o uživatelích, které požadují americké tajné služby. Jedná se o požadavky, které byly vyžádány na základně soudních příkazů, pro které je v těchto případech příslušný Soud dohled nad zahraničními výzvědnými službami (FISA).

Google oznámil, že v první polovině roku 2013 obdržel mezi 9.000 a 9.999 požadavky, tj. podstatně více než v půlroce o dva roky dříve, kdy těchto požadavků bylo mezi 7.000 a 7.999. Microsoft ohlásil počet mezi 15.000 a 15.999, tedy opět mnohem více, než tomu bylo v minulých obdobích - konkrétně v druhé polovině roku 2011 (tehdy to bylo mezi 11.000 a 11.999). Na Facebook směřovalo v druhé polovině roku 2012 celkem mezi 4.000 a 4.999 požadavky na data uživatelů ze strany FISA, v následujícím pololetí to bylo již mezi 5.000 a 5.999. Rekordmanem je ale Yahoo, který doložil mezi 30.000 a 30.999 požadavky za první pololetí 2013.

Požadavky se zpravidla týkaly na obsah soukromých zpráv, dokumentů, fotografií nebo videií. Rostoucí počty požadavků údajně neznamenají rostoucí intenzitu sledování, ale jsou prý obrazem rostoucího počtu on-line služeb.

Dotčené společnosti doufají, že zveřejnění dat alespoň částečně přispěje k transparentnosti činnosti NSA a dalších tajných služeb. “Zveřejnění těchto čísel je krok správným směrem,” rekl Richard Salgado, ředitel právních služeb Googlu. Google je největším zastánce větší transparentnosti a navrhuje, aby se podávala přesnější čísla a hlavně podrobnosti o typech vyžádaných informací.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Google, Microsoft a další chtějí omezit pravomoci NSA
Osm velkých amerických internetových společností formálně naléhá na Bílý dům a Kongres, aby přitáhly uzdu sledování ze strany Národní bezpečnostní agentury. Tento krok by mohl Kongres dotlačit k dalšímu omezení aktivity NSA.
→ NSA staví kvantový super-počítač a brousí si zuby na šifrovanou komunikaci
Nový typ superpočítače se vyvíjí a bude jako spousta jiných technologických novinek mířit opět mimo civilní sféru.

G+

Našli jste v článku chybu?