Hlavní navigace

Google dostal ve Francii pokutu 150.000 Euro

9. 1. 2014

Sdílet

Když se Google rozhodl v roce 2012 sloučit pravidla pro ochranu soukromí všech svých cca 60 služeb, stal se terčem kritiky. Nové společné verzi byly vytýkány nedostatky v ochraně soukromí uživatelů. Hlavní kritika přišla z Evropy, kde se ustavil akční plán pro „pracovní skupinu k článku 29“ (A29WP, Article 29 Working Party). Tato pracovní skupina sdružuje orgány činné v ochraně soukromí dat napříč celou EU.

Google zveřejnil svou novou verzi jednotné politiky ochrany soukromí bez ohledu na to, že skupina A29WP požadovala čas na to, aby mohla nová pravidla nejprve prozkoumat. To Google odmítl s tím, že se nová pravidla mohou dodatečně podrobit úplnému vyšetřování Francouzské národní komise pro informatiku a právo (CNIL, Commission Nationale de L'Informatique et des Libertes).

K tomu pak skutečně došlo, a protože závěrům vyšetřování se Google nepodrobil, je výsledkem maximální pokuta 150.000 Euro. Mezi důvody pro uložení pokuty patří nedostatečné informování o tom, jak bude Google nakládat s osobní daty uživatelů a také v nesplnění podmínky ohledně ukládání cookies na počítačích uživatelů. CNIL požadoval předchozí souhlas. Regulátorům se také nelíbilo využívání a kombinování osobních dat uživatele napříč mezi různými službami Googlu.

Sankční výbor CNIL dále uložil, aby firma na svých stránkách Google.fr zveřejnila rozhodnutí o pokutě a aby tato informace byla na jejích stránkách přístupná nejméně 8 dnů. 

Problémům Googlu nemusí být konec, podobná šetření jsou v běhu i v jiných evropských zemích. 

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ EU přislíbila, že přiměje Google ke změně pravidel ochrany soukromí
Evropští regulátoři chtějí, aby Google poskytoval uživatelům podrobnější informace ohledně své politiky zachování soukromí a aby po uplynutí určité lhůty mazal osobní data.
→ Pravidla Googlu na ochranu soukromí se prošetřují v šesti zemích EU
Regulátoři již zahájili formální vyšetřování ve Francii, Německu, Itálii, Holandsku, Španělsku a ve Velké Británii. Jeho pravidla na ochranu soukromí totiž neodpovídají legislativním požadavkům v EU.

G+

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?