Hlavní navigace

Facebook uvolňuje svou databázovou technologii RocksDB jako open source

Sdílet

Alexander Lichý 25. 11. 2013

Facebook pře nedávnem uvolnil jako open source distribuovaný databázový SQL dotazový nástroj pro big data s názve Presto. Nyní pokračuje dále a nyní je jako open source i jeho vestavěná (embedded) databáze RocksDB.

RocksDB vyniká nízkou latencí, a to je důležité třeba pro rychlé načítání webových stránek. U Facebooku se technologie RocksDB (mimo jiné) využívá ke generování individuálních domovských stránek uživatelů Facebooku. RocksDB využivá technologií z open source databázového projektu LevelDB, za kterým stojí Google, ale dosahuje až desetinásobně větší rychlosti čtení a o 30% větší rychlost zápisu.

A jaké jsou další aplikační možnosti RocksDB? Dhruba Borthakur z databázového vývojového týmy Facebooku to vyjmenovává:

  • uživatelské aplikace, které ukládají a čtou stavové informace,
  • detekce spamu s požadavky na rychlý přístup,
  • kešovaní dat z Hadoop,
  • zpracování dotazů, které obsahují větší počet požadavků na vložení nebo smazání záznamů.

Tradiční databázové servery jsou připojeny k aplikačnímu serveru pomocí sítě. Požadavky na data jsou přenášeny po síti, a to může omezovat rychlost. Jedním z možností je využít vestavěné (embedded) databáze, která běží společně s aplikací a může data ukládat i do paměti flash. Především pro opakované čtení nebo zápis to přináší zvýšení rychlosti, protože požadavky na data nejsou ovlivněny latencí sítě.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
›› FoundationDB chce konsolidovat NoSQL
›› Nová konkurence pro MySQL: SkySQL se spojí s MariaDB

G+

Našli jste v článku chybu?