Hlavní navigace

Facebook GraphSearch: Marketingová oddělení si nevědí rady s novou vyhledávací funkcí

Sdílet

Zach Miners 11. 3. 2013

Graph Search by mohl být skvělým nástrojem pro řízení lidí k produktům a službám na Facebooku, marketingová oddělení začínají zápasit s tím, jaký dopad vlastně tato funkce může mít na jejich značky.

Hledání na základě sociálních propojení umožňuje uživatelům pomocí vyhledávání odkrývat věci, které s nimi na Facebooku sdíleli jejich přátelé. Mimo jiné budou lidé moci hledat věci typu oblíbených restaurací a obchodů v jejich oblasti, a to na základě toho, co mají rádi nebo o čem se online zmiňovali přátelé.

Oddělení marketingu doufají, že jim funkce ve výsledku umožní mít více spojení s potenciálními zákazníky a větší viditelnost na síti. Je však spousta neznámých, na které je třeba se zaměřit.

„Jestliže výsledky nebudou pomáhat, protože jediní lidé, kteří budou vidět, budou ti, kteří obdrží nejvíc 'lajků', pak tato funkce bude k ničemu,“ řekl Paul DeJarnatt, viceprezident společnosti Starcom USA, marketingové a brandingové agentury.

Další „marketeři“ řekli, že je těžké využít Graph Search jako způsob hodnocení úrovně spojení s fanoušky či zákazníky, protože služba je aktuálně stále v betaverzi a má k ní přístup pouze relativně malé množství fanoušků – zhruba stovky tisíc – a ani někteří marketingoví profesionálové ještě neměli šanci si ji vyzkoušet.

Aby byl Graph Search pro přilákání lidí k značkám a místům efektivní, musí nejprve získat důvěru spotřebitelů a přinést užitečné výsledky.

Jedním ze způsobů, jak zvýšit důvěryhodnost a využitelnost výsledků, by mohla být aplikace sofistikovanějšího algoritmu pro generování skóre, aby slabší výsledky založené na pouze jedné nebo dvou funkcích nebyly zobrazovány tak zřetelně.

Sociální vstup a doporučení mají svoje limity. Můžete mít sice rádi určitou síť restaurací, ale rozhodně nepotřebujete vědět, že tuto síť miluje patnáct vašich přátel na Facebooku. Ideální by bylo měřítko, díky kterému byste si řekli „to je pro mě relevantní“. Takovým měřítkem však rozhodně není tlačítko „To se mi líbí“.

Facebook na této myšlence pracuje. Jeho technici hledají způsob jak pro kompilaci a řazení výsledků zapojit měřítka typu uživatelských komentářů nebo aktualizací stavů.

Společnosti, které chtějí využít Graph Search, by měly prohloubit své místní identity na Facebooku a nespoléhat se jen na korporátní fanouškovské stránky. Značky, které dokážou rychle přinést informace k uživatelům a lokalizovat svůj obsah trumfnou ty, kteří utrácí stovky milionů dolarů.

Našli jste v článku chybu?