Hlavní navigace

Experti hledali cestu, jak v ČR opět nastartovat hospodářský růst

19. 11. 2012

Sdílet

Sympozium pořádané v Kongresovém centru České národní banky inicioval Bankovní institut vysoká škola. Jako hlavní zahraniční host se ho zúčastnil profesor Jens Matthias Arnold z OECD, Economics Department.

S odbornými příspěvky mimo jiné vystoupili Martin Macháček, proděkan Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (téma flexibilita ve fiskální politice), nebo ekonom z Oesterreichische Nationalbank Petr Jakubík (téma výzvy finanční stability v rozvíjející se Evropě). Součástí programu byla také diskuse týkající se hospodářského růstu v ČR. Pozvání mezi panelisty přijali přední odborníci z akademické a decizní sféry; členka bankovní rady České národní banky Eva Zamrazilová, Michal Brožka, hlavní analytik v Raiffeisenbank, ředitel v oddělení Consulting společnosti Deloitte Luděk Niedermayer nebo Pavel Janíčko, ředitel Výzkumného centra pro socioekonomická studia Bankovního institutu vysoké školy.

„Česká republika je vedle Maďarska jedinou zemí střední Evropy, která se potýká s recesí. Vláda se soustřeďuje na snižování konsolidovaného fiskálního deficitu, Česká národní banka nastavila svoji klíčovou úrokovou sazbu na 0,10 %, tedy takřka na nulu. Ocitli jsme se v pasti likvidity, kdy všechny standardní hospodářsko-politické nástroje podpory hospodářského růstu jsou za daných fiskálních omezení prakticky vyčerpány. Akademičtí ekonomové, analytici i tvůrci hospodářské politiky tak stojí před obtížným úkolem: nalézt východiska z této obtížné situace. Uspořádáním letošní mezinárodní vědecké konference jsme chtěli přispět do diskuse nad těmito svrchovaně aktuálními tématy,“ komentoval svolání sympozia ekonom Pavel Mertlík.

Jednou z cest z krize, kterou odborníci zmiňovali, je také rozvoj těch sektorů hospodářství, kde se pracuje s vyšší přidanou hodnotou. Na toto téma jsme publikovali například článek Jsou pro ekonomiku lepším tahounem auta nebo servery?

Našli jste v článku chybu?