Hlavní navigace

Exalead CloudView - nástroj pro vyhledávání v záplavách informačních aktiv

Sdílet

redakce 23. 6. 2011

Společnost Exalead je globálním poskytovatelem softwaru pro přístup k informacím a internetu - v červnu 2010 stala součástí Dassault Systèmes. Platformu CloudView, která byla zástupci naší redakce prezentována při příležitosti tiskové konference konané v tomto týdnu,  podle představitelů Exalead používá přes 250 společností a institucí po celém světě a na 100 milionů unikátních uživatelů měsíčně. Ti platformu používají k vyhledávání a správě informačních aktiv. CloudView využívají mimo jiné Jaspersoft, PricewaterhouseCoopers, PSA Peugeot Citroën, AFP nebo americké ministerstvo obrany.

Exalead podle svých autorů nabízí novou strukturu, význam i přístupnost pro data napříč heterogenním korporátním prostředím. Exalead na vývoji SBA úzce spolupracuje se svými partnery, jimiž jsou firmy jako Capgemini, Sogeti, Logica, Keyrus, ST Groupe nebo Business & Decision.

Co je to SBA?

Aplikace založené na vyhledávání (Search Based Applications - SBA) se zrodily ze stejných technologií, které se vyvíjely současně s rozvojem internetu.  Nabízejí kombinaci  vyhledávání, přístupu a reportingu, které si obyčejně spojujeme s databázemi. Na druhou stranu nabízejí rychlost, škálovatelnost a jednoduchost, které jsou charakteristické pro web. SBA, instalované neintrusivně vedle stávajících systémů jak na webu, tak ve firmě, mohou nashromáždit obrovské datové objemy a tato data přetvořit do jediného strukturovaného zdroje.Tři pilíře řešení Exalead

•    Vyhledávání jako aplikace pro koncového uživatele – každému zaměstnanci umožňuje přístup k relevantním datům
•    Vyhledávání je infrastrukturou pro přístup k datům a distribuci obsahu. Současně s tím podporuje inovaci
•    Inovace na webu umožňuje nové vyhledávací aplikace kombinující strukturovaná a nestrukturovaná data

Ve firemním prostředí mají SBA firmám pomoci prolomit hranice použitelnosti a výkonu tradičních databázových aplikací a uživatelům nabídnout přístup k informacím v reálném čase. Zároveň nabízejí i reporting týkající se jednotlivého konkrétního uživatele. Na webu i na mobilních zařízeních dokáže SBA inteligentně propojovat různý obsah a služby (obsah databáze, web, obsah UGC, mapování dat a funkcí, sociální sítě apod.). Mezi výhody tohoto řešení by měla patřit doba nasazení v řádech týdnů, slušná škálovatelnost a ROI. Nadstavba Mashup Builder pak nad sledovanými daty nabídne schopnosti business intelligence. Licencování je řešeno na bázi počtu serverů, počtu dokumentů a v přípravě je i účtování podle doby použití.

Vysvětlení funkčnosti CloudView nabízí Peter Cesnek ze společnosti Exalead

 

Našli jste v článku chybu?