Hlavní navigace

Cisco: spam na ústu, čekejte útoky na cloud

19. 1. 2012

Sdílet

Podle výzkumu společnosti Cisco (2011 Annual Security Report) pokleslo množství spamu z 379 miliard zpráv v srpnu 2010 na 124 miliard zpráv v listopadu 2011. V České republice pokles množství spamu činil 88 %. Hromadných hrozeb tak stále ubývá, naopak častěji se objevují cílené a sofistikované útoky. Spolu s novými prvky, které se objevují ve firemním prostředí za účelem zvýšení efektivity a produktivity práce, jako je cloud computing nebo rozmach mobilních zařízení, přichází také nové bezpečnostní hrozby. To představuje pro firmy výzvu, jak udržet krok s inovacemi a zároveň zajistit dostatečnou úroveň bezpečnosti.

„K největším hrozbám, se kterými se s největší pravděpodobností budeme v novém roce setkávat, patří stále sofistikovanější cílené útoky, a to zejména na mobilní zařízení nebo například na cloudovu infrastrukturu. Oba tyto technologické trendy se stále více uplatňují ve firmách a zvyšují produktivitu práce. Zároveň ale, pokud se nedbá na jejich dostatečné zabezpečení, mohou přinášet rizika. Pro firmy je nezbytností vždy vědět, kde jsou jejich data, jak a kým jsou používána a zda jsou kvalitně zabezpečena. Stejně tak nelze podceňovat informovanost zaměstnanců o bezpečnostní problematice,“ řekl Jiří Devát, generální ředitel společnosti Cisco Česká republika.

Cisco již tradičně zařadilo do svého Security Reportu matici Cybercrime Return on Investment (CROI). Ta je založena na BCG matici společnosti Boston Consulting Group a analyzuje, které kyberútoky jsou na vzestupu či na ústupu v závislosti na tom, jak jsou pro jejich pachatele výnosné. V nastávajícím roce můžeme očekávat další nárůst počtu útoků vedených na mobilní zařízení a zločinci se zaměří více také na cloudové struktury. S tím, jak tyto dvě oblasti IT stále častěji nacházejí své místo v podnicích i našich soukromých životech, stává se z nich velice lákavá příležitost pro zločince. Je proto při jejich využívání potřeba dbát na bezpečnost více než dříve. Ve středu zájmu bude letos také tak zvaný „money muling“, který byl jednou z hlavních výdělečných aktivit kybernetických zločinců v předchozím roce.

Bezpečnostní otřesy se zmenšují

Dalším z ukazatelů, který se pravidelně objevuje v bezpečnostním reportu společnosti Cisco, je ARMS index (Adversary Resource Market Share index), který sleduje úroveň zdrojů pod nepřátelskou kontrolou po celém světě a je inspirován Richterovo stupnicí používanou pro hodnocení velikosti zemětřesení. „Seismická aktivita“ ve světě bezpečnosti se každým rokem zmenšuje. V roce 2009 dosahoval ARMS index hodnoty 7,2. V roce 2010 pak klesl na 6,8 a loni na 6,5. Úroveň ohrožení je tak zase o něco nižší.

Mladí zaměstnanci a bezpečnost

Oblasti bezpečnosti se věnoval i nedávný výzkum Cisco Connected World Technology Report, který zkoumal, jaký postoj k IT bezpečnosti mají studenti a mladí zaměstnanci do 30ti let a co to znamená pro firmy. Mezi nejzajímavější zjištění patří skutečnost, že 70 % zaměstnanců porušuje vědomě bezpečnostní pravidla. 80 % mladých zaměstnanců také tvrdí, že bezpečnostní pravidla v jejich společnosti jsou zastaralá nebo si nejsou jisti, zda vůbec existují.

Celou studii Cisco Annual Security Report 2011 naleznete zde: www.cisco.com/go/securityreport

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?