Hlavní navigace

Chytrý zámek pro Chromebooky: počítač odemknete pomocí telefonu bez zadávání hesla

Sdílet

Jared Newman 2. 2. 2015

Google nyní uživatelům Chromebooků nabízí možnost obejít přihlašovací obrazovku a místo zadávání hesla se přihlásit s pomocí chytrého telefonu se systémem Android. Podporuje tak hlavní devizu Chromebooků, kterou má být především rychlost při startu i při práci. Zadávání hesla je z tohoto hlediska brzdou.

Nová funkce nazývaná Smart Lock využívá bezdrátové spojení mezi telefonem a počítačem přes Bluetooth, avšak funguje pouze ve verzi Android 5.0 Lollipop. Pokud jsou zařízení spárována a telefon odemčený, uživatel se může na počítači přihlásit pouhým stiskem tlačítka.

Společnost Google o vývoji systému Smart Lock informovala již před časem na své tradiční konferenci pro vývojáře I/O v půlce roku 2014, ale do vývojové verze Chrome OS se tato funkce dostala až loni v prosinci. Nyní je k dispozici ve stabilní verzi operačního systému. Jediným problémem je, že telefonů se systémem Android 5.0 je zatím velmi pomálu.

Jak chytrý zámek funguje? Uživatel klikne na ikonu svého účtu ve stavové oblasti (v dolním pravém rohu hlavní obrazovky), vstoupí do Nastavení > Zobrazit pokročilá nastavení. V oddíle Smart Lock stačí kliknout na Set up a dále postupovat podle instrukcí na obrazovce.

Smart Lock funguje pouze při odemčeném telefonu se systémem Android. Muset neustále vytahovat telefon může být spíš na obtíž než usnadnění práce.  Google však zároveň nabízí samostatnou funkci Smart Lock pro Android, která udržuje telefon odemčený, pokud se nachází na důvěryhodném místě (například v uživatelově domácnosti) nebo je spárovaný s důvěryhodným Bluetooth zařízením (například chytrými hodinkami). To vše lze nastavit podle pokynů na internetových stránkách společnosti Google.

Našli jste v článku chybu?