Hlavní navigace

Chrome OS přichází s alternativou pro hesla

Sdílet

Alexander Lichý 23. 4. 2014

Google přichází s praktickým využitím jedné z možností, jak se obejít nutnost zadávání jména a hesla. Využije se blízkost registrovaného smartphonu, který odemkne Chromebook uživatele. Nová funkce pojmenovaná Easy Unlock je zatím součástí vývojářského kanálu pro Chrome OS a není tedy ještě funkční.

Velkou neznámou je také to, jaká technologie bude použita pro detekci smartphonu v blízkosti. Možnými kandidáty jsou Bluetooth, Wi-Fi a NFC (near-field communication, komunikace pomocí blízkého pole). Bluetooth se zdá být žhavým kandidátem - vždyť už autentizace pomocí této technologie byla úspěšně použita v některých noteboocích třídy Business Class. Na druhou stranu se zdá, že Google je velkým příznivcem technologie NFC, se kterou široce experimentuje. Ostatně i Motorola (v době, kdy byla vlastněna Googlem) realizovala funkci Morotola Skip, kterou se odemykal smartphone pomocí malého zařízení NFC. To mělo podobu malého klipsu, který se připnul na oblečení. Samotný Chrome OS zatím technologii NFC nepodporuje, i když na implementaci se začalo pracovat přibližně před rokem.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Nejhloupější hesla: zvítězilo „123456“
Bezpečnostní firma Splashdata vydává každý rok seznam nejběžnějších hesel. Zatímco dříve bylo nejčastější „password“, v roce 2013 jej sesadilo z pomyslného trůnu „123456“.
→ Ozvala se iniciativa za zrušení hesel, nenabídla reálnou alternativu
Petiční skupina zahájila kampaň za zrušení nutnosti využívat hesla pro logování do on-line služeb.

G+

Našli jste v článku chybu?