Hlavní navigace

České firmy o služby HR outsourcingu příliš nestojí

11. 3. 2010

Sdílet

V rámci průzkumu odpovědělo na 60% respondentů, že služby HR outsourcingu nevyhledávají, protože je dostatečně nevnímají jako jasný přínos.  Někteří účastníci průzkumu uvedli, že nemají na takové služby dost finančních prostředků.  Přitom, ty samé firmy na druhou stranu uznávají, že tyto služby by jim ušetřily hodně času (tuto skutečnost uvedlo 53% dotazovaných).  44 % respondentů dále uvedlo, že má s využitím podobných služeb v minulosti pozitivní zkušenosti a 45% se setkalo s problémy při náborech zaměstnanců, což jsou faktory, které je motivovaly hledat externí pomoc.

„Jako konzultační společnost musíme uznat, že nás výsledky průzkumu moc nepotěšily. Je vidět, že se současná ekonomická krize dost markantně podepsala na názorech ředitelů firem a že každá investice do odborných konzultací, školení atp. je daleko víc zvažována a musí být finančně obhajitelná,“ komentuje výsledky průzkumu Vratislav Kalenda, spolumajitel společnosti Image Lab. „Ukazuje se, že je v této oblasti velký prostor pro osvětu,“ dodal.

I přes špatnou globální ekonomickou situaci, kdy se firmy snaží snižovat náklady, k čemuž jim však HR outsourcing může velmi pomoc, odpověděla většina respondentů, že ani současná krize nezměnila jejich (spíše negativní) názory na tyto služby. A v tomto duchu na 70% dotazovaných z českých firem odpovědělo, že služby HR outsourcing nepoužívají, zatímco u nadnárodních firem byl poměr odpovědí ano/ne  víceméně půl na půl. Naprostá většina firem uvedla, že takovou službu využije na základě osobního doporučení (87%).  Mezi nejvíce využívané outsourcované služby patří v tomto segmentu administrativa spojená se mzdami a benefity a dále potom nábory nových zaměstnanců. Dle slov Vratislava Kalendy je patrný potenciál outsourcovaných řešení v oblasti řízení firemního vzdělávání a rozvoje zaměstnanců.

Našli jste v článku chybu?