Hlavní navigace

Česká daňová správa nabízí interaktivní PDF formuláře pro daňové přiznání za rok 2012

Sdílet

redakce 18. 3. 2013

Interaktivní daňové formuláře a daňové kalkulačky jsou oblíbenou možností, která daňovým poplatníkům výrazně usnadní vyplnění daňového přiznání. Jsou k nalezení na mnoha internetových stránkách, avšak jejich spolehlivost a správnou funkčnost daňová správa nemůže garantovat. 

Tento článek byl aktualizován v březnu 2013.
Pokud vás zajímají aktuální informace ze začátku roku 2014, doporučujeme přečíst si také:
Česká Finanční správa a interaktivní formuláře pro daňové přiznání za rok 2013
Do konce března (resp. června) musejí daňoví poplatníci vyplnit a odevzdat daňové přiznání za loňský rok. Mnoho z nás přitom s tímto procesem zápolí a ráda využije každé pomoci.

Na stránkách České daňové správy jsou zdarma ke stažení PDF formuláře pro různé typy daní včetně daňového přiznání právnických i fyzických osob, které je nutné podat do konce března 2013. Pokud využíváte služeb daňového poradce, je nutné daňové přiznání odevzdat do konce června 2013.

Výhodou elektronického formuláře je, že obsahuje jednoduchého průvodce pro vyplňování přiznání, aplikace po vyplnění celého tiskopisu zkontroluje formální správnost vyplněného přiznání a zároveň umožňuje jeho přímé odeslání finančnímu úřadu. Odesílané daňové přiznání je možné elektronicky podepsat.

Pokud ale odeslaná písemnost není opatřena zaručeným elektronickým podpisem, je nutné do 5 dnů takové podání doplnit na příslušný finanční úřad o vlastnoručně podepsané potvrzení, tzv. e-tiskopis. Tento tiskopis je systémem vygenerován po odeslání nepodepsaného podání formou datové zprávy. Rovněž je možné celý formulář vyplnit, vytisknout a doručit v papírové podobě na místně příslušný finanční úřad.

Formuláře mají interaktivní charakter, takže jsou závislé položky dopočítány automaticky, a to včetně všech příloh. Aktuálně jsou k dispozici tyto interaktivní formuláře:

  • Daň z příjmů fyzických osob 
  • Daň z příjmů FO ze závislé činnosti a z funkčních požitků 
  • Daň vybíraná srážkou podle zvláštní sazby daně 
  • Daň z příjmů právnických osob 
  • Daň z přidané hodnoty 
  • Daň dědická 
  • Daň darovací 
  • Daň z převodu nemovitostí 
  • Odvod z loterií a jiných podobných her 

Pro všechny interaktivní daňové formuláře jsou k dispozici i vzory vyplnění.

Uvedené formuláře jsou k dispozici na adrese  http://cds.mfcr.cz/i-formulare. Více informací o formátu PDF lze získat na portálu www.jaknapdf.cz, kde se mimo jiné dozvíte, jak lze podepisovat soubory PDF pomocí Adobe Acrobat a Adobe Reader, nebo jak zajistit bezpečnost citlivých dokumentů.

Máte zkušenost s posíláním elektronických dokumentů na finanční úřad? Podělte se o ně v diskusi pod tímto článkem!

Čtěte také:
→ Česká Finanční správa a interaktivní formuláře pro daňové přiznání za rok 2013

Našli jste v článku chybu?