Hlavní navigace

AMD chce datová centra napájet ze slunce či větru

9. 8. 2011

Sdílet

Společnost AMDoznámila spolupráci s Úřadem pro výzkum a rozvoj energetických zdrojů státu New York,  HP a clarksonskou univerzitou (Clarkson University) na výzkumném projektu týkajícím se přenosu obnovitelné energie přímo do datových center.

„Distribuovaný počítačový model (cloud) se podobá modelu výroby solární a větrné energie. Klíčovou výzvou zůstává přenos elektrické energie vyráběné obnovitelnými zdroji do datových center, aniž by bylo třeba spoléhat se na klasické rozvodné sítě,“ říká Alan Lee, viceprezident společnosti AMD, Oddělení pro výzkum a rozvoj. „Hlavním cílem je propojit energetické zdroje s počítačovými a zvýšit přínos obou infrastruktur z hlediska ekonomického, výkonnostního a ekologického.“

Vzhledem k tomu, že větrná a solární energie může být nestabilní, studie se bude zabývat též otázkou, jak automaticky přesouvat obsah mezi jednotlivými datovými centry a zajistit tak jejich naprostou spolehlivost. Díky podpoře úřadu NYSERDA a dalších soukromých investorů může tento projekt vyvíjený inženýry společnosti AMD spolu s clarksonskou univezitou vstoupit do výzkumné fáze. Studenti budou provádět pokusy a pátrat po tom, jak nejefektivněji přenášet data po síti napájené obnovitelnými zdroji energie. Druhá fáze projektu se zaměří na hardwarové prvky, včetně datového centra HP Performance Optimized Datacenter (POD) postaveném na procesoru  AMD Opteron.

Technologie HP POD

Portfolio HP POD zahrnuje energeticky nenáročná datová centra. Podle HP je datové centrum EcoPOD, nejmladší člen rodiny HP POD, o 95 procent méně energeticky náročné ve srovnání s klasickými datovými centry. Více informací hledejte v našem článku zde:

http://businessworld.cz/aktuality/hp-eco-pod-revoluce-v-efektivite-datovych-center-7483

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?