Hlavní navigace

Amazon otevře 2 distribuční centra. Občané Dobrovíze i Tuřan protestují

5. 12. 2013

Sdílet

Potěšitelné je, že investice povedou ke vzniku nových pracovních míst. Do tří let se počítá s tím, že každé z center dá trvalou práci pro 2000 osob a dalších 3000  pracovních míst bude sezónních, které jsou potřeba pro pokrytí zvýšených potřeb v době vánočních svátků. Firma tak reaguje na rostoucí poptávku v Evropě a nové investice jí mají pomoci zajistit hladké dodávky zboží pro evropské zákazníky.

Distribuční centra v České republice se stanou součástí sítě celkem 25 obdobných zařízení společnosti Amazon rozmístěných v sedmi evropských zemích. Společnost předpokládá, že se provoz lokalitách zahájí ve druhé polovině roku 2014. Nejpozději však v září 2014, aby se stihl vánoční provoz.

Pracovní příležitosti se nyní otevírají pro zájemce z různých oblastí spojených s příjmem (naskladněním) zboží, jeho kompletací a balením, a také pro manažerské posty a vedoucí týmů. Společnost nyní zahahuje proces náborů zaměstnanců na tyto pracovní pozice.

„Jsme velmi potěšeni tím, že dvě nová distribuční centra v České republice pomohou naší společnosti zvládnout budoucí růst s tím, jak naši zákazníci čím dál více využívají stále rozšiřující se nabídky našich služeb,“ uvedl Tim Collins, ředitel společnosti Amazon pro evropské operace. „Rádi bychom také poděkovali místním úřadům za jejich profesionální a bezprostřední podporu.“

Pražské distribuční středisko bude umístěno v Dobrovízi, v těsném sousedství Letiště Václava Havla Praha. Společnost si prostory pronajme od firmy Panattoni Europe. Distribuční centrum v Brně se bude nacházet nedaleko centra města u dálnice D1. Společnost Amazon si zde bude potřebné prostory pronajímat od firmy CTP Invest. Každé distribuční centrum se bude rozprostírat na rozloze cca 95 000 čtverečních metrů (tedy na ploše o velikosti přibližně třinácti fotbalových hřišť). Za rozhodnutím umístit nová centra do Prahy a Brna stojí vedle dostupnosti kvalitních pracovníků také poloha České republiky v srdci Evropy a snadné propojení s dalšími klíčovými trhy. O nadcházející investici do evropské infrastruktury Amazonu se spekulovalo již dříve, jako možné alternativy byly uváděny sousední Slovensko a Polsko.

Občané Dobrovíze však stavbou další velké haly nejsou příliš nadšeni. Podle nich již nyní musí snášet velkou zátěž, protože v blízkosti letiště již existují i jiné skladové prostory. Žádají mimo jiné i provedení obchvatu obce a příspěvek na obecní policii, která by na zvýšený provoz dohlížela. V Brně se proti nové hale postavilo Občanské sdružení Čisté Tuřany. Žádá, aby byla zpracována studie vlivu na životní prostředí. Se stejným požadavkem přišla i radnice městské části Slatina. Hlavním problémem je obava z řešení dopravní situace a napojení na dálnici D1. 

Nová zařízení v České republice mají podpořit pokračující růst Amazonu v Evropě. Společnost neplánuje v této souvislosti zavřít některé jiné centrum v regionu Evropské unie.

Čtěte také:
→ Amazon plánuje otevřít v ČR nové logistické centrum, přijde sem prodávat?
→ Amazon hledá spolehlivé IT pracovníky. A neváhá je podrobovat testům na detektoru lži

Publikováno 22.10.2013, posledně aktualizováno 5.12.2013.

G+

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?